Zdravstveni program

Prema Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/10) jedan od ciljeva u radu je doprinos unapređenju i zaštiti zdravlja, prevenciji bolesti i podizanju zdravstvene i ekološke kulture građana. Ostvarenje različitih programa za zaštitu zdravlja omogućeno je posredstvom 131 društva Crvenog križa sudjelovanjem brojnih volontera i drugih suradnika iz zdravstvenih i drugih djelatnosti (liječnici, medicinske sestre, nastavnici, kineziolozi i dr.) koji provode različite aktivnosti (zdravstveno-odgojna predavanja, javne tribine, radionice za djecu i mlade, savjetovališta, klubovi zdravlja), kako bi se zainteresirane osobe uputilo na rješavanje određenog zdravstvenog problema i spriječilo štetne učinke na zdravlje. U Planu i programu mjera zdravstvene zaštite iz obvezatnog zdravstvenog osiguranja (NN 126/06 i NN 156/08) Hrvatski Crveni križ se navodi kao jedan od izvršitelja.


zdravlje

Masovne kronične nezarazne bolesti u većini zemalja svijat pa tako i Republici Hrvatskoj predstavljaju glavninu zdravstvenih problema koje su glavni uzrok pobola i smrtnosti (bolesti srca i krvnih žila, maligne bolesti, šećerena bolest, kronične dišne bolesti, duševni poremećaji te ozljede i njihove posljedice), no iznenadnom pojavom novih (zaraznih) bolesti i neočekivanih zdravstvenih izazova i prijetnji još uvijek mogu nastati ozbiljne posljedice za cijelo čovječanstvo.

Suvremene javnozdravstvene akcije sve su manje usmjerene bolesti, a više zdravlju, razvoju osobnih vještina i društvenih mehanizama, koji će odgojem svakog pojedinca, osigurati dobro zdravlje i spriječiti razvoj bolesti. Sve se veći značaj pridaje čimbenicima koji određuju zdravlje i sve se više govori o rizičnim čimbenicima i negativnim utjecajima na zdravlje, a manje o bolesti.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji promicanje zdravlja definira se kao proces osposobljavanja ljudi za kontrolu i unapređenje vlastitog zdravlja (Povelja o promicanju zdravlja, Ottawa, 1986.). Hrvatski Crveni križa nastoji prenijeti znanje o značaju zdravlja i utjecati na promjenu štetnog ponašanja i loših navika koje dovode do razvoja bolesti. Na taj način želi se pridonijeti usvajanju pravilnih stavova o zdravom načinu života te važnosti očuvanja tjelesnog i duševnog zdravlja. Društvo u cjelini i mi sami dijelimo odgovornost za zdravlje pa je potrebno stalno ulagati u razvoj novih oblika zdravstvene zaštite i unapređenje vlastitog i zdravlja svoje obitelji i zajednice.

Uloga Hrvatskog Crvenog križa osobito je istaknuta kao potpora javnom zdravstvu u izvanrednim situacijama u suradnji s ostalim partnerima koji povezuju javnozdravstvene djelatnosti u nacionalni i međunarodni sustav zdravstvene politike. Prema Strategiji Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) do 2020. želi se omogućiti siguran život za bolje zdravlje svakog pojedinca i zajednice kao i unaprijediti postojeće kapacitete za pripremu i odgovor na iznenadne izazove, kako bi se spriječile zdravstvene posljedice koje mogu nastati uzrokovane prirodnim ili ljudskim događanjima (potresi, poplave, klimatske promjene, oružani sukobi).

Skip to content